Cienījamie kopienas dalībnieki, draugi!

Vēlos padalīties ar aktuālo un ticamu informāciju par plāniem attiecībā uz bijušās Rīgas slimnīcas “Bikur Holim” ēkas izmantošanu, īpašumu un turpmāko attīstību. Es uzskatu, ka šis ziņojums būs noderīgs, jo tas nodrošinās atklātību un caurspīdīgumu un atņems mūsu nelabvēļiem iemeslu spekulācijām un izdomājumiem šajā jautājumā.

Kā zināms, 1924. gadā par filantropa Ulriha Milmana un amerikāņu labdarības organizācijas “Joint” līdzekļiem Rīgā, Maskavas ielā tika iegādāta daudzdzīvokļu māja un pārbūvēta par slimnīcu biedrības “Bikur Holim” vajadzībām. 1940. gadā slimnīca tika nacionalizēta, nacistu okupācijas laikā tajā iekārtoja lazareti vāciešiem, pēc kara ilgus gadus šeit atradās pilsētas slimnīca.

Deviņdesmitajos gados, pateicoties tādu cienījamu ebreju ārstu kā A. Bļugers, J. Anšelēvičs, A. Gandzs un citu enerģijai un autoritātei, tika atjaunota biedrība “Bikur Holim”, tās īpašuma tiesības un pārņemta slimnīcas vadība.

Diemžēl pēc attīstības perioda slimnīcai pienāca grūti laiki – tos ietekmēja finansējuma trūkums no valsts budžeta, bet kopienas iespējas šajā ziņā bija ierobežotas, un “Bikur Holim” nākotne kļuva neskaidra. Šajā laikā liela un pazīstama medicīnas kompānija “Veselības centru apvienība” vērsās pie kopienas vadības ar piedāvājumu iegādāties slimnīcu.

Svarīgi zināt, ka slimnīcas nekustamais īpašums piederēja biedrībai “Bikur Holim”, savukārt ārstniecības iestādes operators, kuram piederēja iekārtas un kas bija personāla darba devējs, bija akciju sabiedrība “EZRA-SK”. Potenciālajam pircējam tika pateikts, ka runa var būt tikai par slimnīcas operatora pārdošanu, īpašums jebkurā gadījumā paliks kopienai.

Tajā pašā laikā es tikos ar slimnīcas galveno ārsti, kas tolaik bija cienījamā Rašele Šaca, un jautāju par viņas redzējumu uz iespējamā darījuma perspektīvu. Rašele apliecināja: finansiālā situācija ir sarežģīta, atbalsts no valsts un pilsētas niecīgs, un, diemžēl, nav pamata cerēt uz pozitīvām pārmaiņām šajā jautājumā. Tad, izvērtējot visus plusus un mīnusus, tika noslēgts darījums, kura rezultātā tika pārdots slimnīcas “medicīniskais saturs”, par to saņemta laba nauda simtiem tūkstošu eiro apmērā, un tā palika medicīnas iestādes vadības un komandas rīcībā, kuri bija pilnībā apmierināti ar šo iznākumu.

Pēc tam “Bikur Holim” biedrības valdē tika veiktas izmaiņas, kuru rezultātā tajā bija iekļauti kopienas vadības pārstāvji. Mēs izvērtējām arī “Bikur Holim” piederošā zemes gabala attīstības iespējas. Secinājumi bija pozitīvi: objekts atrodas labā vietā, pilsētas vēsturiskajā daļā, kas aktīvi attīstās, blakus ir sabiedriskais transports, parks, nozīmīgi infrastruktūras objekti u.c. Pēc vispusīgas analīzes tika pieņemts lēmums pārbūvēt slimnīcas ēku par labiekārtotu dzīvojamo māju, kāda tā kādreiz ir bijusi, pārdot tajā esošos dzīvokļus un peļņu novirzīt kopienas budžetā visu tās biedru labā.

Turklāt, uz “Bikur Holim” zemes gabala tiks uzceltas divas jaunas modernas mājas. Dzīvokļi vienā no tām tiks pārdoti, bet otrā – izīrēti, nodrošinot kopienai pastāvīgus ienākumus.

Tāpat tika nolemts, ka jaunā dzīvojamā kompleksa nosaukumā būs iemūžināts filantropa, uzņēmēja un sabiedriskā darbinieka, viena no slimnīcas dibinātājiem Ulriha Milmana vārds, kurš tai ziedojis savus līdzekļus un īpašumus.

Šāda ir situācija ap bijušo “Bikur Holim” slimnīcu. Kopienas vadība informēs par projekta attīstību. Būsim pateicīgi arī par jūsu padomiem, viedokļiem un atbalstu projektam. Esmu pārliecināts, ka tas dos labumu kopienai un visiem tās biedriem.

Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomes priekšsēdētājs Arkādijs Suharenko

13.11.2023.