Rumbula ir viena no lielākajām ebreju masu iznīcināšanas vietām Eiropā.
1941. gada novembrī vācu nacistiskā vadība pieņēma lēmumu iznīcināt visu Rīgas geto ieslodzītos ebrejus. Divu akciju laikā — 1941. gada 30. novembrī un 8. decembrī Rumbulas mežā tika nošauti vairāk nekā 25 tūkstoši cilvēku, to skaitā aptuveni tūkstotis no Vācijas deportēto ebreju. Vairāki simti ebreju tautības vīriešu no Kaizervaldes koncentrācijas nometnes tika šeit nogalināti 1944. gadā.
Vairākus gadus pēc kara masu slepkavības vieta Rumbulā vēl nebija iezīmēta. Tikai pēc ilgstošas cīņas 1964. gadā vietējiem ebreju aktīvistiem izdevās lauzt padomju ierēdņu pretestību un panākt, ka tika uzstādīts piemiņas akmens ar uzrakstu “Fašisma upuriem” ne vien krievu un latviešu valodā, bet arī jidišā.
Savukārt pilnvērtīgs memoriālais komplekss ar arhitekta Sergeja Riža projektēto ansambli tika atklāts 2002. gada 29. novembrī. Šis memoriālais komplekss ir uzcelts par Latvijas, Izraēlas, Vācijas un ASV valsts institūciju un sabiedrisko organizāciju līdzekļiem, kā arī privātpersonu ziedojumiem.
Pie celiņa netālu no memoriālā kompleksa ieejas ir redzama metāla konstrukcija, kura simbolizē visas Katastrofas šausmas — pa šo ceļu nāvē tika aizdzīti tūkstošiem ebreju. Ieeju memoriālā iezīmē divas piemiņas plāksnes ar uzrakstiem latviešu, angļu, vācu valodā un ivritā, kuri stāsta par šeit notikušo traģēdiju. Tālāk celiņš ved uz memoriāla centrālo daļu, kurs virs Dāvida zvaigznes formā izbūvētā laukumu, paceļas ebreju rituālais septiņžuburu svečturis — menora. Ap menoru ir redzami rupji apstrādāti akmeņi, kuros ir iemūžināti šeit nošauto Rīgas ebreju vārdi. Dažos laukuma bruģakmeņos ir iekalti geto ielu nosaukumi.
Memoriāla teritorijā atrodas sešas masu kapu vietas, kuras ieskauj taisnstūra betona apmales.