Dārgie draugi!

Tuvojas Roš Hašana svētki – ebreju Jaunais gads, vieni no senākajiem un mīļākajiem mūsu tautas svētkiem.

Pēc senās ebreju tradīcijas šīs dienas ir jāpavada pārdomās, jāatceras un jānovērtē nodzīvotais gads, jāizvērtē gan savus panākumus, gan neveiksmes. Tas palīdz mums būt godīgiem pašiem pret sevi un pret citiem cilvēkiem, dod iespēju izdarīt būtiskus un noderīgus secinājumus, gūt no tiem mācību, izvirzīt jaunus mērķus un sasniegt tos. Vēlos vēlreiz atgādināt par šo tradīciju un aicināt mūs visus nopietni uztvert gudro senču priekšrakstus.

Aizejošais gads, bez šaubām, ieies mūsu kopienas vēsturē. Šajā gadā izdevās pabeigt ilgu, sarežģītu un pacietīgu darbu, kas tika veikts gandrīz divdesmit gadu garumā: Saeima beidzot pieņēmusi ilgi gaidīto lēmumu par Holokausta un citu traģisku 20. gadsimta notikumu laikā zaudēto ebreju īpašumu atlīdzinājumu. Jau pavisam drīz, nākamajā gadā, sāksies likumā atrunāto līdzekļu iemaksa īpaši šim mērķim izveidotajā Restitūcijas fondā.

Šis katrā ziņā vēsturiskais lēmums atjauno taisnīgumu un rada labvēlīgus apstākļus Latvijas ebreju kopienas tālākai attīstībai. No sirds pateicos mūsu daudzajiem draugiem Latvijā un citās valstīs, kuru neatlaidība un nelokāmais atbalsts palīdzēja sasniegt šo svarīgo mērķi!

Nākamais gads mūsdienu ebreju kopienai iezīmēsies ar svarīgu jubileju: apritēs 35 gadi kopš Rīgā tika dibināta Latvijas ebreju kultūras biedrība, kas lika pamatu ebreju sabiedriskās dzīves atdzimšanai Latvijā pēc gadiem ilga aizlieguma. Bet vēl pēc pieciem gadiem, 1993. gadā, šī biedrība tika pārveidota par Rīgas Ebreju kopienu, kas šodien ir lielākā un organizētākā visā Baltijas jūras reģionā. Es ticu un ceru, ka, neskatoties uz visdažādākajiem apstākļiem un grūtībām, mēs varēsim cienīgi atzīmēt  šos datumus!

Svētku priekšvakarā vēlos vēlreiz atgādināt par to, ka mums blakus joprojām ir daudz cilvēku, kuriem ir nepieciešams mūsu atbalsts un palīdzība. Aicinu neaizmirst par viņiem, būsim atsaucīgi un iejūtīgi, sniegsim viņiem atbalstu, cik katram ir pa spēkam – tas būs jūsu nozīmīgais ieguldījums mūsu kopienas, mūsu valsts attīstībā un labklājībā!

Dārgie draugi! Apsveicu ar Jaunā, 5783. gada pēc ebreju kalendāra atnākšanu! Vēlu visiem veselību un prieku, laimi un labklājību, ticību un mīlestību!

Lai Jaunais gads ir salds un labvēlīgs katram no mums! Lai tas atnes Mieru visai zemei! Lai tas attaisno labākās cerības, dod spēku un veselību, paver jaunus apvāršņus!

Un palūgsim Visvareno ierakstīt mūs Dzīvības grāmatā nākamajam gadam!

23.09.2022