Pirms 80 gadiem, no 1941. gada 15. līdz 17. decembrim, Šķēdes kāpās nacisti un viņu vietējie sabiedrotie masveida apšaudē nogalināja 2731 Liepājas ebreju.

Liepājas ebreju draudze, fonds “Liepājas ebreju mantojums”, Liepājas muzejs un Žaņa Lipkes memoriāls aicina ikvienu 15. decembrī no plkst. 17.00 līdz 19.00 nolikt ziedus un iedegt svecītes pie Liepājas Memoriālās sienas Holokausta upuriem Līvas kapsētas ebreju daļā.

Pieminot traģiskos notikumus, piektdien, 17. decembrī, plkst. 17.00 notiks tiešsaistes diskusija par holokausta vēsturi Liepājā. Ekspertu grupas diskusijai varēs sekot līdzi interneta vietnē lipke.lv un Žaņa Lipkes memoriāla sociālā tīkla Facebook profilā.

Tiešsaistes sarunā piedalīsies muzeja “Ebreji Latvijā” direktors Iļja Ļenskis, vēsturnieki Dzintars Ērglis, Arturs Žvinklis, Žaņa Lipkes memoriāla pētniece un pedagoģe Maija Meiere-Oša un fonda ”Liepājas ebreju mantojums” valdes locekle Ilana Ivanova. Sarunu vadīs Žaņa Lipkes memoriāla direktore Lolita Tomsone.

Nacisti Liepāju okupēja 1941. gada 29. jūnijā un jau ar pirmajām dienām sāka ebreju vajāšanu un nogalināšanu. 13. decembrī nacistu varas iestādes publicēja rīkojumu, kas aizliedza ebrejiem pamest savas mājas, un sākās masveida aresti. 15. decembra rītā nolemtie cilvēki tika dzīti kājām kolonnās un vesti ar kravas automašīnām uz Šķēdes kāpām bijušajā Latvijas armijas poligonā. Tur cilvēkus piespieda izģērbties kailiem, pēc tam grupās pa 10 veda uz iepriekš sagatavotiem grāvjiem un nošāva. Slepkavības Šķēdē turpinājās vēl divas dienas līdz 17. decembrim. 

1942. gada jūlijā Liepājā tika izveidots geto, kurā ievietoja aptuveni 800 izdzīvojušos ebrejus, kurus vēlāk pārveda uz Kaizervaldes koncentrācijas nometni Rīgā.