4. jūlijā, Ebreju tautas genocīda upuru piemiņas dienā Latvijā, pie memoriāla Rīgā, Gogoļa ielā notika piemiņas brīdis ar valsts augstāko amatpersonu dalību.
Piemiņas ceremonijā, kuru rīkoja Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padome, piedalījās Valsts prezidents Egils Levits, Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, aizsardzības ministrs Artis Pabriks, labklājības ministrs Gatis Eglītis, Saeimas priekšsēdētājas biedre Dagmāra Beitnere-Le Galla, Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Edvards Smiltēns LV, Latvijas Republikas Saeima un Rīgas dome deputāti, ārvalstu diplomāti, Vācijas Rīgas komitejas delegācija, ebreju kopienas biedri, sabiedrības pārstāvji. Ceremoniju vadīja Latvijas Zinātņu akadēmija akadēmiķis, profesors Ruvins Ferbers.

 

Savā uzrunā (https://bit.ly/3P3p4mz) Valsts prezidents sacīja, ka vācu okupācijas režīms un tā līdzskrējēji Latvijā paveica noziegumus pret cilvēci, kuru rezultātā tika iznīcināta Latvijas ebreju kopiena, kas bija neatņemama Latvijas tautas, Latvijas sabiedrības sastāvdaļa. Valsts prezidents uzsvēra, ka ir svarīgi nepieļaut, ka Otrā pasaules kara un Holokausta vēsture tiek sagrozīta un instrumentalizēta, lai mēģinātu attaisnot starptautisku noziegumu mūsdienās, ka Holokausta izglītība, piemiņa un pētniecība ir svarīgs uzdevums, morālā un politiskā apņemšanās nākamo paaudžu priekšā.

 

Saeimas priekšsēdētāja savā uzrunā (https://bit.ly/3aeXxA3) pauda, ka ebreju Holokausta upuri simboliski liecina, ka neiecietība var novest pie iznīcības, ka šiem baisākajiem noziegumiem Latvijas vēsturē nav attaisnojuma un noilguma, un apliecināja, ka ebreji bija, ir un būs nozīmīga mūsu valsts sabiedrības daļa.
Piemiņas brīža dalībniekus uzrunāja arī Ministru prezidenta biedrs, aizsardzības ministrs Artis Pabriks, Izraēlas vēstniece Latvijā Šārona Rapaporta-Palgi, Vācijas vēstnieks Latvijā Kristians Helts, Drēzdenes ebreju kopienas priekšsēdētājs Mihaels Huršels, Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomes priekšsēdētāja vietnieks Dmitrijs Krupņikovs.
Aizlūgumu noturēja Peitav Shul – Riga Synagogue rabīns Elijohu Krumers un draudzes loceklis Jevgeņijs Ambreits.

 

Piemiņas pasākumi notika arī citās Latvijas pilsētās. Dažas no tām:

5.07.2022