Jau 17 gadus jaunieši no Vācijas un citām valstīm mācītāja Klausa Pētera Reksa vadībā sakopj ebreju kapus Latvijā. Pērn un šogad atjaunošanas darbi, kuros piedalījās arī Latvijas un Izraēlas brīvprātīgie, bija veikti Augšdaugavas novada Subatē. Ebreju kapos tika atrakti un pacelti vairāk par 200 kapakmeņu, sakoptas kapu vietas, ierīkoti celiņi.
Subates ebreju kapu atjaunošana notika pateicoties šīs pilsētas ebreju ģimenes Rubaņenko pēctečiem, kuri ne tikai finansiāli atbalstīja projektu, tajā skaitā iekārtojot iežogojumu ap kapsētu, bet arī veica lielu pētniecības darbu, izveidoja izstādi par Subates ebrejiem, sameklēja un iesaistīja projektā citu ebreju ģimeņu pēctečus.

9. augustā notika kapsētas sakopšanas darbu pabeigšanas pasākums, kurā piedalījās Augšdaugavas novada vadības, Subates pilsētas pārvaldes, Ārlietu ministrijas, Izraēlas un Vācijas vēstniecību, Rīgas un Daugavpils ebreju kopienu un Rubaņenko ģimenes pārstāvji. Pasākuma dalībnieki apmeklēja arī Holokaustā nogalināto Subates ebreju masu kapus, kas atrodas blakus kapsētai, un pieminēja upurus ar sveču iedegšanu un lūgšanu.

09.08.2022